2012-12-26

Kalėdinių žaisliukų iš atliekų gamyba. Making ornaments and decorative items from recycled materials for the Christmas and New Year.

Mūsų mieste vyko akcija "Kalėdinis Kazlų Rūdos miesto puošimas". Visoms mokykloms buvo išskirstyti skirtingi puošimo objektai. Mūsų mokyklai priskirta Kazlų Rūdos alėja prie savivaldybės.
Puošimo akcentai turėjo būti pagaminti iš antrinių žaliavų. Laiko turėjome nedaug, tik iki gruodžio 7 dienos, nes šią dieną buvo numatyta įžiebti miesto Kalėdinę eglę.

Mokykloje organizavome antrinių žaliavų rinkimo akciją, į kurią įsitraukė visa mokyklos bendruomenė. Visą savaitę buvo nešami naudoti plastikiniai buteliai, kompaktiniai diskai. Jų prinešėme labai daug.

Surinkome mokykloje esančias dėžes iš putų polistirolio, pakavimo plėvelę. Iš šių skirtingų medžiagų nusprendėme sukurti šešių rūšių kalėdinius žaislus: bumbulus, žvaigždes, įvairiaspalves snaiges, namelius.

Prasidėjo įdomus kūrybinis procesas. Pagaminome 225 žaisliukus, nes numatėme papuošti 15 medžių. Kūrybiniam ir technologiniam procesui vadovavo technologijų mokytoja Jūratė Banionienė. Įgyvendinti idėją padėjo technologijų mokytojai Rimantas Janušauskas, Albinas Sakalauskas ir dailės mokytoja Ingrida Greifenbergerienė.

Žaisliukus gamino Comenius projekto dalyviai, 6-tų, 7-tų, 8-tų, 10-tų klasių mokiniai. Gruodžio 10 dieną žaisliukais pasipuošė savivaldybės alėja. Dėkojame visai mokyklos bendruomenei prisidėjusiai prie šio didelio darbo. Tegul šiuo gražiu laikotarpiu mūsų darbeliai džiugina mus ir miestelio gyventojus.

http://kazlurudietis.balsas.lt/naujienos/naujienos_/kalediniu-zaislu-gamyba-musu-mokykloje-miestui-puosti-3177/



Pamoka apie vandens užterštumą. Water pollution and finding solutions for it


Gruodžio mėnesį geografijos mokytoja D.Petraitienė su mokiniais diskutavo apie vandens užterštumą Lietuvoje bei pasaulyje. Buvo aptarti įvairūs šios problemos sprendimo būdai ir pristatyti mokinių darbai.

Sveiko maisto receptai. Recipes for healthy food


Lapkričio 29- ąją Kazlų Rūdos pagrindinės mokyklos sporto salė buvo sausakimša: čia vyko Comenius projekto renginys – liaudiška vakaronė „Gabjaujos šventė“. Mūsų mokyklos mokiniai pristatė sveiko maisto receptus ir pagal juos pagamintus sveikuoliškus lietuviškus patiekalus.
 
 

2012-10-30

Ekologinės pamokos apie oro taršą (Air pollution)







 Spalio mėnesį 8, 9, ir 10 klasėse vyko ekologinės pamokos apie oro taršą. Mokytojos D.Vaitiekūnienė, R.Žemaitienė ir S.Kairienė papasakojo mokiniams apie oro užterštumą, mokiniai pristatė būdus kaip būtų galima sumažinti oro taršą pasaulyje.


 

2012-10-11

Tarptautinio Comenius projekto „Ekologija ir atliekų perdirbimas“ dalyvių kelionė į Lenkiją


Su naujaisiais mokslo metais prasidėjo ir antrieji tarptautinio Comenius projekto ‘Ekologija ir atliekų perdirbimas‘ metai. Spalio 1 – 5 dienomis  Kazlų Rūdos pagrindinės mokyklos Comenius projekto dalyviai apsilankė Lenkijoje.

Pirmoji diena buvo ilga – apie 10 valandų kelionė autobusu – tad visi apsidžiaugėme pasiekę kelionės tikslą. Prie viešbučio mus pasitiko mokytoja Lucyna ir jau atvykę kitų šalių projekto dalyviai, tad nuovargio greitai neliko. Vakarienės metu užsimezgė draugystė tarp atvykusių moksleivių, kurie, nepaisant amžiaus skirtumo, tapo puikiais draugais.

Šio vizito metu daug pamatėme ir sužinojome. Apsilankėme Mikolow‘o miesto centre, susipažinome su jo įžymiomis vietomis. Visi projekto dalyviai apžiūrėjo Silezijos botanikos sodą, kuriame mokiniai susipažino su vietiniais augalais bei sužinojo apie atliekų tvarkymą regione.  

Visus sužavėjo maža, bet labai jauki mokykla – čia lenkų moksleiviai jaučiasi tarsi namie. Apžiūrėjome parodas, kuriose mokiniai eksponuoja įvairios paskirties daiktus, pagamintus iš atliekų. Susitikimo metu turėjome galimybę pasiklausyti angliakasių orkestro ‘Halemba‘. Taip pat apsilankėme Wieliczka druskų kasyklose ir išgirdome daug įdomių faktų iš šios vietovės istorijos. Nors ir trumpai, bet pasivaikščiojome Krokuvoje ir žavėjomės įspūdingu senamiesčiu, kuris priminė gimtąją Lietuvą. Paskutinė diena visus pradžiugino saulėtu oru – kaip tik toks ir tiko kelionėje į kalnus.

Į namus iškeliavome ankstų rytą. Šį kartą kelionė neprailgo – visi dalinomės įspūdžiais, džiaugėmės atradę naujų draugų. Šis vizitas Lenkijoje suteikė galimybę susipažinti su kitų tautų kultūra, istorija,  papročiais. Buvo puiki proga patobulinti savo užsienio kalbos žinias, susirasti naujų draugų. Visi projekto dalyviai  domėjosi atliekų rūšiavimu Silezijos regione, dalijosi patirtimi kaip panaudoti atliekas kuriant įvairius daiktus. Tokie susitikimai skatina dar labiau domėtis ekologija ir gamtos išsaugojimu.

Projekto veikla yra finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo paramos fondas.  Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos komisija negali būti laikomi atsakingi už bet kokį straipsnyje pateikiamos informacijos naudojimą.











2012-09-30

Apie mus rašo spauda

http://pilietis.delfi.lt/news/kazlu-rudos-pagrindine-mokykla-konkurse-kompozicijaskulptura-is-atlieku.d?id=59615339

Kazlų Rūdos pagrindinė mokykla - konkurse „Kompozicija/skulptūra iš atliekų“

Konkurso organizatoriai – Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras pakvietė dalyvauti konkurse, kuriame reikėjo sukurti skulptūrą iš vienos rūšies atliekų. Mūsų mokyklos tarptautinio „Comenius“ projekto „Ekologija ir atliekų perdirbimas“ nariai prisijungė ir, vadovaujami mokytojos J. Banionienės bei padedami mokytojų R. Žemaitienės, L. Makauskienės bei J. Kvietkauskienės, pradėjo gaminti knygą iš plastiko atliekų.
Ačiū visam mokyklos kolektyvui, prisidėjusiam prie plastiko rinkimo – surinkome nemažai kiaušinių dėžučių, batono maišelių, traškučių pakelių, jogurto indelių bei kitokių plastiko atliekų. Visiems teko nelengvas darbas – vieni gamino knygos viršelį, kiti darė knygos puslapius, klijuodami maišelius, siūdami kiaušinių dėžutes, karpydami ir tvirtindami jogurto indelius.
Rugsėjo 28 dieną išvykome į Marijampolę, kurioje ir įvyko konkursas – dalyvavo daug mokyklų, o jų sukurptos kompozicijos ir skulptūros žavėjo išradingumu ir netikėtais sprendimais. Kurdami savo skulptūrą, užtrukome net tris savaites, bet mūsų pastangos pasiteisino – konkurse 5-10 klasių kategorijoje laimėjome I vietą.
Džiaugėmės ne tik prizais – laimėjome video kamerą ir saldainių, bet ir komisijos pagyrimais bei gerais konkurso žiūrovų atsiliepimais. Buvo smagu sudalyvauti tokiame šauniame konkurse, kuriame pamatėme daug šaunių darbų, sukurtų iš atliekų bei pristatėme savo rankomis sukurtą skulptūrą - Knygą „Saugokime žemę“.
Kazlų Rūdos pagrindinės mokyklos tarptautinio „Comenius“ projekto „Ekologija ir atliekų perdirbimas“ nariai












 

2012-09-24


Kazlų Rūdos pagrindinė mokykla ir vėl dalyvauja medžių sodinimo akcijoje

   ENO virtualus mokyklų tinklas kiekvienais metais , pavasarį ir rudenį, organizuoja pasaulinę medžių sodinimo dieną. Prie šios šaunios akcijos prisijungia tūkstančiai mokyklų iš įvairių šalių – visi sodina medelius. Mokyklos jau pasodino daugiau nei 7 milijonus medžių ir ateityje iki 2017 planuoja pasodinti iš viso 100 milijonų medžių.

   Rugsėjo 21 dieną  Kazlų Rūdos pagrindinės mokyklos mokytojai ir mokiniai išsiruošė į mišką. Akcijoje dalyvavo miškininkų būrelio nariai, tarptautinio Comenius projekto “Ekologija ir atliekų perdirbimas” dalyviai bei didelis būrys mokinių, besirūpinančių gamtos išsaugojimu. 8d klasės mokinys Rokas Klenauskis ir 6d klasės mokinė Kamilė Stankevičiūtė lietuvių ir anglų kalbomis kreipėsi į akcijos dalyvius, kviesdami sudalyvauti šioje tarptautinėje akcijoje ‚Taika yra žalia‘.

   Kaip ir kiekvienais metais prie šio šaunaus būrio prisijungė Kazlų Rūdos girininkijos girininkas Algimantas Kazakevičius ir eigulys Marius Senkus. Jie ne tik papasakojo apie miško sodinimą, bet ir atvežė 300 pušų sodinukų. Girininkai pamokė mokinius ir mokytojus kaip reikia taisyklingai pasodinti jauną medelį, kad užaugtų sveikas ir didelis medis. Lydimi girininkų, mokiniai ir mokytojai kibo į darbą.   Po keletos valandų visi pasidžiaugėme savo darbo rezultatais – po kelerių metų čia žaliuos plačiaskarės pušys. Dėkojame Kazlų Rūdos girininkijai  už pagalbą ir bendradarbiavimą.

      Medžiai, kuriuos mes pasodinome,  primena   apie gamtos ir aplinkos išsaugojimą bei simbolizuoja bendradarbiavimą tarp pasaulio mokyklų. Medeliai, pasodinti šios šaunios akcijos metu,  pavirs tikru mišku.

   Mes augsime su mūsų pasodintais medžiais, ir didžiuojamės, kad taip prisidedame prie mūsų žaliosios gamtos išsaugojimo.

                                                                 Kazlų Rūdos pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojai R.Žemaitienė, A.Balnienė, D.Vaitiekūnienė, V.Kazlauskas, J.Kvietkauskienė






2012-09-22

Antrieji projekto "Ekologija ir atliekų perdirbimas" metai


Pailsėję ir kupini jėgų pradedame antruosius tarptautinio projekto "Ekologija ir atliekų perdirbimas" metus.

Trumpai pristatome šių metų programą:
Spalis
Darbo vizitas Lenkijoje
Mokyklose organizuojamos parodos: mokinių konkursui  sukurti darbai iš panaudoto plastiko.
Pranešimai apie oro užterštumą
Lapkritis
Sveiko maisto diena: sveiko gyvenimo būdas, sveikuolių receptai ir t.t.
Gruodis
Pranešimai apie vandens užterštumą.
Kalėdinių ir naujametinių papuošalų iš atliekų gamyba
Sausis, 2013
Pranešimai apie  dirvos užterštumą..
Mokyklose organizuojamos parodos: mokinių konkursui  sukurti darbai iš panaudoto popieriaus.
Vasaris
Gamtiniai šaltiniai, jų apsauga – renkama informacija
Kovas
Bukletai, lankstinukai, skrajutės apie gamtosaugą, šiukšlių perdirbimą. Jų dalinimas mieste skatinant aplinkos apsaugą ir atliekų perdirbimą.  (Anglija)
Balandis
Kaip apsaugoti nykstančias gyvūnų rūšis? Informacija apie pasaulio ir savo šalies/miesto gyvūnų nykstančias rūšis
Darbo vizitas (Lietuva)
Gegužė
Miško/parko valymas ir tvarkymas, rūšiuojant šiukšles
Birželis
Darbo vizitas Ispanijoje. Galutinis projekto įvertinimas ir pranešimas.

Tikimės, kad ir šiais metais mums seksis taip pat šauniai kaip ir praėjusiais :)
Sėkmės ;)

2012-06-11

Olandija iš arčiau. Comenius projekto dalyvių išvyka
http://www.youtube.com/watch?v=4s2ZZxe8omw&feature=youtu.be
Spauda apie mus
http://pilietis.delfi.lt/news/tarptautinio-projekto-ekologija-ir-atlieku-perdirbimas-dalyviai-keliavo-i-olandija.d?id=58899173
http://kazlurudietis.balsas.lt/naujienos/naujienos_/tarptautinio-projekto-dalyviu-kelione-i-olandija/
TarptautinioComenius projekto „Ekologija ir atliekų perdirbimas“ dalyvių kelionė į Olandiją

2012 m. gegužės 28 – birželio 1 dienomis Kazlų Rūdospagrindinės mokyklos Comenius projekto dalyviai viešėjo Olandijoje. Į šią šalį vyko mūsų mokyklosprojekto koordinatorė anglų kalbosmokytoja Jurga Kvietkauskienė, technologijų mokytoja Jūratė Banionienė irmoksleiviai Laimis Ižganaitis 8a kl., Gintarė Šečkutė 7c kl., Ema Cilinskaitė6a kl., Ignas Matusevičius 6c kl.
Ankstų rytą skubėjome į Vilniaus oro uostą. Kelionė buvo įdomi tuo, kad nebuvo tiesioginio skrydžio į Olandiją.Pirmiausia skridome į Taliną, o paskui į Amsterdamą, todėl turėjome galimybępakilti ir nusileisti po du kartus. Beveik visiems moksleiviams tai buvopirmasis skrydis. Pro lėktuvo langą stebėjome pūkuotus debesis, bet gražiausivaizdai buvo matomi, kai lėktuvas priartėdavo prie žemės.
Iš Amsterdamo oro uosto elektriniu traukiniu vykome įmiestą Heerenveeną. Šiame miestelyje mus pasitiko olandų Comenius mokyklosprojekto koordinatorius Renie. Apsistoję viešbutyje ir pailsėję, turėjomegalimybę pavaikštinėti po miestelį. Dideli medžiai, žydinčios rododendrų gyvatvorės, gražiai sutvarkytigėlynai džiugino, o dviračių takų irvažiuojančių žmonių dviračiais gausa stebino. Vakarieniauti viešbutyje susitiko visų šalių projektodalyviai. Vaišinomės sočia, skania vakariene ir susipažinome.
Antroji diena buvo labai turininga ir įdomi. Autobusuvykome į tame miestelyje esančią, garaisvaromą vandens siurblinę, pastatytą 1920 metais. Joje įrengtas muziejus. Žiūrėjome filmą apie šios siurblinės veikimogalimybes šiomis dienomis. Vėliau apsilankėme ekologiniame karvių ūkyje. Ūkio savininkas pasakojo apie savo ūkį beivaišino priešpiečiais. Keliaudami autobusu užsukome į keletą mažų miestelių,viename iš jų pasivaikščiojom po jachtų prieplauką, apžiūrėjome savamoksliodailininko Jopie Hiusman įspūdingąsurinktų sendaikčių ir jo pieštų paveikslų muziejų.
Trečią dieną dviračiais važiavome į mokyklą. Šaliamokyklos stovi keletas didelių šiltnamių ir gyvūnų ferma, ten mokiniai atliekapraktiką. Gražiai sutvarkyta mokyklos išorės aplinka, kurią taip pat prižiūrimokiniai. Mokyklos vidus ryškiaspalvis, gausiai dekoruotas gyvų ir dirbtiniųgėlių kompozicijomis. Mūsų ir kitų šalių moksleiviai dalyvavo užsiėmimuose ,kurių metu turėjo galimybę pasigaminti iš antrinių žaliavų papuošalus, t.y. apyrankes,karolius, raktų pakabukus, auskarus.Įdomu tai, kad daugelis savo aksesuarus gamino iš dviračių padangų. Mokytojaibuvo pakviesti apžiūrėti įvairių dalykų kabinetus, jų įrangą. Šią dienąvakarieniavome neįprastoje aplinkoje —laive. Buvome vaišinami blynais suuogiene.






Nors ketvirtoji diena buvo labai lietinga ir toks orasnedžiugino, tačiau mindami pedalus skubėjome į šiukšlių rūšiavimo gamyklą.Stebėjome mechanizuotą atliekų rūšiavimo procesą. Po pietų sporto komplekseprojekto dalyviai susiskirstę į komandasžaidė įvairius sportinius žaidimus. O vėliau vykome į ekskursiją po Heerenveenofutbolo stadioną. Comenius projektodalyviai turėjo unikalią galimybę aplankyti įvairios paskirties patalpas: žaidėjų poilsio ir persirengimokambarius, rėmėjų ložes, muziejų, kuriame eksponuojamos šio miesto futbolokomandos laimėtos taurės bei pristatoma visa komandos gyvavimo istorija. Perdvi dienas dviračiais nuvažiavome maždaug 50 kilometrų. Į atsisveikinimovakarienę atvyko savivaldybės atstovas ir projekte dalyvaujančios mokyklosdirektorius.
Ankstų kitos dienos rytą tuo pačiu maršrutu, kaip ir atvykome, keliavome namo. Džiaugiamės,jog kiekviena diena buvo kupina vis naujų įspūdžių. Per penkias viešnagėsdienas aplankėme daugybę vietų, įdomių savo kraštovaizdžiu, architektūra. Projekto dalyviai šioje kelionėje praplėtė akiratį, patobulinoužsienio kalbų žinias, ir tuo labaidžiaugiasi.
„Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projektas „Ekologija ir atliekų perdirbimas“ buvo finansuotas iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos Komisija negali būti laikomi atsakingais už bet kokį straipsnyje pateikiamos informacijos naudojimą.“